12 Mayıs 2020

React-Native Dersleri 0 – Kimdir bu React-Native

ile Turan Yunus Çelikel

Selam arkadaşlar defalarca başlayıp sonunu getiremediğim bir yazı serisini bitirmek ümidiyle tekrardan başlıyorum. Bu arada React-Native kurulum işlemlerini 3. Kez anlatıyorum. İlk 4 sene önce anlatmışım.

React-Native nedir ?

– Facebook tarafından üretilen, cross-platform mobil uygulama geliştirme ortamı sağlayan bir framework diyebiliriz. 2013 Yaz’ında Facebook’un kendi içerisinde düzenlediği bir kod geliştirme etkinliğinde temeli atılıyor ve ekip 2 yıl boyunca geliştirdikleri prototipleri ve versiyonları düzenleyerek ilk sürümlerini geliştiriyorlar.

Cross Platform nedir ?

– Tek bir dil ile yazmış oldugunuz kodlar derlenip mobil ortamda hem IOS hem ANDROID hemde WINDOWS ortamlarında çalışmasını saglar. Şu an Google ‘unda çıkarmış olduğu Flutter teknolojiside React-Native ile aynı işlemi yapmaktadır. Flutter ’da cross platformdur.

React-Native ile bir çok uygulama geliştirilmiştir. Aşağıda geliştirilen mobil uygulamaları paylaşıyorum.

– Facebook’un bir kısmında (https://engineering.fb.com/android/dive-into-react-native-performance/)

– Instagram’ın bir kısmında (https://instagram-engineering.com/react-native-at-instagram-dd828a9a90c7#.3h4wir4zr)

– Milliyet Emlak (https://medium.com/@baymucuk/milliyet-emlak-uygulamalar%C4%B1-react-native-i%CC%87le-yenilendi-ede55f212787)

– Arac Guru (http://aracguru.com/)

– Bloomberg (https://www.bloombergapps.com/)

– Pinterest

– Discord (IOS)

– Tesla – iOS / Android

– SoundCloud Pulse – iOS / Android

 

Ben 2 senedir bir çok uygulama geliştirmiş ve geliştirilmekte olan projelere destek verdim. Bilgileriminde bir yerlerde insanlara yardım olmak amaçlı yayınlanmasını istiyorum. Paylaşımları olabildiğince kısa tutucam ve net paylaşımlarım olucak.