2 Aralık 2019

Biraz Fazla Sosyaliz ?

ile Turan Yunus

Evet toplum olarak paylaşmayı seviyoruz ama sosyal medya ile birazcık tadını kaçırmadık mı ? Mükemmel anları ve zamanları kendimiz yaşamak yerine o kareyi fotoğraflayıp paylaşmayı tercih ediyoruz.

Çok güzel bir ortamda nefis bir yemek yeniliyor. Neden o anın ve o yemeğin tadını çıkarmadan hemen o kareyi fotoğraflayıp paylaşmayı tercih ediyoruz. Ben neyi nasıl yapıyorum değil de millet benim neyi nasıl yaptığımı görmeli diyoruz.

Kendimizden mi vazgeçiyoruz ?

Ya da …

Mutluluğumuzu mu paylaşıyoruz ?

Ben ilk şıkta karar kıldım. Kendimizden vazgeçiyoruz. Ne düşündüğümüz ve ne yaşadığımızı değil. Başkalarının neler düşündüğünü ve neler hissedeceğini düşünüp o paylaşımları yapıyoruz. Gerçekten çok acınası bir durum olduğunu düşüyorum.

Sosyal medya’da ilişkilere bakıldığında herkes sevgilisine mükemmel aşık olduğunu iddia edercesine paylaşımlar yapılıyor. Sonrası mı ? Çok mutluyuz paylaşımları yapan şahıslardan 2 gün sonra boşanma veya ayrılma haberlerini alıyoruz.

Beğenilere göre biçimleniyoruz. Çok beğeni alan kendini değerli biri gibi görüyor. Paylaşımlarına dikkat etmeye çalışıyor. Örnek olmaya çalışıyor. Az beğeni alan ise kendini değersiz görüyor. Hiç bir şeye dikkat etmiyor.

Artık o anı ölümsüzleştirmek için fotoğraflar çekmiyoruz. Paylaşım yapmak için fotoğraflar çekiliyoruz. Bulunduğumuz her yerde 20 tane öz çekim çekip sonra o 20 tane fotoğraflar içinde en iyi olanı bulmak için saatlerce zaman harcıyoruz. Doğallığın dışına çıkıyoruz. Olmadığımız gibi gösteriyoruz kendimizi ama sokağa olduğumuz gibi çıkıyoruz. İnsanlar sokakta gördüğü insanı sosyal medyada tanıyamıyor. Ya da tam tersi o sosyal medya da o çok güzel ve yakışıklı insanları gerçek hayatta gördüğümüzde hayal kırıklığı yaşıyoruz. Emin olun hayal kırıklığı yaşayan insan da başkasını hayal kırıklığına uğratıyordur.

Evet bu durumdan çok müzdaribim. Sosyal medyayı çok kötü kullanıyoruz. Anı yaşamak yerine o anı paylaşmayı tercih ediyoruz. Kendimizin düşüncesini değil başkası bizim hakkımda nasıl düşünebilecek onu düşünüyoruz. Kendi düşüncemizi önemsemiyoruz. Başkalarının düşüncesiyle hareket ediyoruz. Evet tekrara girdim ama starbucks’dan kahve alıp o kahvenin tadını çıkarmak yerine paylaşım yaparak kendimi marjinal bir kesimden olduğumu iddia ediyorum.

Ne yapalım biliyor musunuz ?

Başkalarını değil kendimizi değerli kılalım. Kendimize yatırım yapalım. Kendimize özgü paylaşımlar yapalım. Kendi geleceğimizi düşünelim.

Başkaları ne yapmış bizi ilgilendirmesin.