İonic Framework Veritabanı

Arkadaşlar Merhaba,

İonicFramework’e yeni başlayanlar, ilk olarak tasarımsal alanda kendini geliştirdikten sonra bir takım veritabanı olaylarının içinde bulundugu projeler düşünme aşamasına geçer. Projelerde bir verinin “nasıl saklanacagı”, “nerede saklanacagı” merak edilir. Bu merakınızı gidermek amaçlı yazıyorum.

2 Aşamadan oluşuyor

1-) Yerel Depolama (Local Storage) ; Nedir bu local storage, web ve mobil üzerinden anlatmak gerekir ama ben mobil üzerinden anlatıyorum. Kullandığımız ve kullanıcı taraflı girilen verileri uygulamanın kendi hafızasında depolamasına sağlar. Girdiğimiz veriler uygulamanın deposuna yedeklenir ve tabi büyük verilerin döndüğü bir uygulamada bu denli hazırlanan bir veritabanı şişerek uygulamanızın yavaşlamasına sebep olucaktır. Bunun çözümü var mı ? yazılım da illaki çözüm vardır. Bu da ikinci aşamada anlatılmıştır.

Bu linkte uygulanmış hali bulunmaktadır. https://www.youtube.com/watch?v=lxrsT4n86YI

2-) Sunucu Bazlı Veritabanı ; Başlığı anlama açısından geniş kapsamlı yazmak istedim. Nedir ” Sunucu Bazlı Veritabanı “, benim sayısız verilerim var ve yaptıgım uygulamaya kullanıcıyı da ortak etme amacında oldugum için, kullanıcıda sayısız veriler giricektir.
( Fotograg,Sözler,Videolar,BlogYazılar vs ) Bu konuda benim anlatıcağım olay gerçekten çok işe yarıyacaktır. Bu olayı ben ilk araştırdığım da çok karmaşık ve bilinmezliklerle dolu bissürü bilgi olarak gördüm. Sonra kararım değişti tabi. Benim uygulamam var ve bu uygulamamdaki verileri ben dışardan bir webservis yardımıyla çekiyorum. Uygulama -> Web Servis -> Veritabanı sonra Veritabanı -> Web Servis -> Uygulama.

Uygulamamızı yazdık, sunucumuzda veya localhost’umuzda veritabanımızı oluşturduk. Bunların arasında alışverişi saglamak için aralarına ufak bir web servis yazıyoruz. Web Servis ” API ” olarak da geçiyor.
Php,C#,Phyton vs gibi dillerle yazılabilir. Uygulama her açıldığında web servislerimiz yardımıyla verilerimiz getirilir. Onlarca verinin kısıtlı olan telefonumuzun hafızası değilde, geniş hafızası olan veritabanımızda saklamış oluruz.

Örnegin, bir uygulama ve uygulama ilk açıldığında kullanıcıyı karşılayan bir liste düşünelim, veritabanımızda o liste için 1234 tane veri var. Kullanıcı uygulamayı açtığında, 1234 tane verinin direk onu karşılaması çok saçma olucaktır. Gerek geliştirici açısında, gerek uygulama açısından. Çünkü uygulama açılacak, web servise, servis gidicek veritabanına aynı anda 1234 tane veriyi çekicek. Sonra 1234 tane veri kullanıcıyı karşılıcak bunlar yapılabilir ama mantık açısından dogru olmayan harakettir. Bizde uygulamanın daha hızlı olmak açısından, kullanıcıyı cezbetmek açısından 1234 tane veriyi kısıtlayarak 100 indiriyoruz ve uygulamamız daha hızlı çalışır hale geliyor, geriye kalan 1134 tane veriye ise arama yaparak ulaşmasını sağlayabiliriz.

SQL Sorgularımızla verilerimizi istediğimiz şekilde yönlendirebiliriz.

-> veriler 0 dan 100 dogru artarak veya 100 den 0 dogru azalarak veya rastgele veya populer olanları gibi sıralayabiliriz

Bu linkte almanca 😀 ama anlatılmıştır. 5 adet video
https://www.youtube.com/watch?v=DIV7q-DhMw0&index=14&list=PLgffZ1Nsdt5oYYpUwVwwBGMihjaXQVYul

Turan Yunus

- 1994 İZMİT Doğumluyum. 6 aylıkken yürüdüğümü ve 5 yaşındayken okuma ve yazmayı söktüğümü ailem ve akrabalarım yanımda, beni onaylamasa asla kimseye inandıramayan birisiyim.

2 thoughts on “İonic Framework Veritabanı

 • 24 Şubat 2017 tarihinde, saat 00:47
  Permalink

  ya ingilizce olsa tamam da almanca video nedir arkadaş ya

  Yanıtla
  • 25 Şubat 2017 tarihinde, saat 12:59
   Permalink

   Elimizdeki imkanlar bunlar yapıcak bişeyimiz yok

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir