Programlama Dili Ögrenmek İçin Neler Yapıyorum ?

Öncelikle ben yazılımı çok iyi biliyorum demiyorum ama projeler çıkarabiliyorum.

Yazılım öğrenmek için benim kullandığım taktikler var ve bu taktikleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Ben bu yazılım sektörüne erken girdim ama öğrenme konusunda geç başladığımı düşünüyorum. Çevrem gibi bu yaştan sonra öğrenmenin güç oldugunu düşünmüyorum. “İstersen yaparsın” sözü çok dogru bir sözdür.

Nasıl başladım, ben yazılıma Microsoft’un geliştirdiği .NET teknolojisi ile başladım. Bu teknolojiyi öğrenmek için, ilk kendime “. Ben ne yapmak istiyorum ve bu yazılımın hangi alanında kendimi geliştirmek istiyorum” diye soru sordum ve araştırdım. İlk olarak C# dilini öğrenmem gerektiği kararını aldım. Sonra kendime Otopark ve Kütüphane Otomasyonu yapıcam dedim ve başladım sayısız hata aldım ve her hatamda ” Google Amcaya ” direk sordum ve çoğu zaman yetersiz olduğum için yapamadım ama bırakmadım birçok video izledim. Video izledim ve ne yapılıyorsa, aynısını yapmaya çalıştım. İstediğim 2 projeyi de çıkardım. O gün için büyük projeydi, ama sonradan öğrendim ki küçük bir proje ama, başlangıç için büyük bir projeymiş.

Website yapmak istedim, ve aynı taktiği kullanarak ASP.Net Teknolojisini öğrenip kendime site yaptım. turanyunus.com’un (v1) ilk halidir

Bu kadar şey yapınca tabi her yerde “ Ben .Net biliyorum ” diye söylendim. Makara konusu oldum ama güzel bir anı olarak düşünüp gülüp geçiyorum. Biliyormuş tavırlarına o günden sonra, fazla girmemeye çalıştım. Güzel bir tecrübe olarak aldım kendime.

Sonra sayısız yorumlar, forumlarda sayısız konular okudum. Php dilinin içine kendimi kaptırdım yine benim bu dille ilgili birşeyler yapmam gerektiği kanısına vardım. Direk kendime Yönetim Panelli güzel bir Dinamik Blog sitesi yaptım. turanyunus.com’un(v2) ikinci hali .

HAZIR PLATFORMLAR – Opencart & WordPress

Bir arkadaşım(Hamza) Allah Razı Olsun beni yanına alıp Opencart teknolojisini öğretti. Ögrenirkende onun yanımda olması, benim çok çabuk öğrenmemi sağladı. Opencart öğrendikten sonra işler alıp, işler yaptık.

Mükemmel popülerleşen WordPress’i durmadan duyuyordum, görüyordum. Müşteriler ile konuşurken durmadan bahsediyorlar ve eski sitelerinin hep WordPress olduğunu fark ediyordum. İş ilanlarında yavaş yavaş yerini aldığını gördüm ve sonra dedim benim bu teknolojiyi de öğrenmem lazım. Direk kendi sitemi yenilemek için ellerimi sıvadım. WordPress’in dosyalama yapısını ve kullanılan teknolojinin dizaynını öğrendim. Şuanda da turanyunus.com’un(v3) son hali.

MOBİL PROGRAMLAMA

Yazılım sektörünün web dünyasından, mobil dünyasına doğru ilerlediğini düşündüm ve benim mobil projeler yapmam gerektiğini düşündüm. Müşterilerin artık mobil uygulamalar hakkında bilgi alması, sorması ve yapabilir misiniz diye yoklamaları da beni biraz daha mobil sektörüne itti. Direk kursa yazıldım, yazılmasamda olurdu. Dersi dinliyordum ama ben yine de Youtubedan derslere bakarak uygulamalar geliştiriyordum. 😀

Cross Platform olayını duydum ve çok cazip geldi. Tek kodla uygulamanın, hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışabildiğini öğrendim. Üniversitede öğrenme olarak bana bişiler katan belki de tek ders olabilir Mobil Programlama dersi. Bu dersin hocası Gökhan hocamız sagolsun bize İonicFramework gibi bir teknolojiyi duymamızı ve sonradan da öğrenmemizi sağladı ve benim bu alanda uygulama yapmamı sağladı. Güzel bir başlangıç için zor, ama genel olarak basit bir uygulama geliştirdim.

Anlatmak istediğim, öğrenmek için bir şeyler ortaya çıkarmak gerekiyor. Kendinize bir proje belirleyip, ben bunu yapmak istiyorum diye odaklanıp, bu işe girişmek öğrenmek için en güzel taktiktir.

Turan Yunus

- 1994 İZMİT Doğumluyum. 6 aylıkken yürüdüğümü ve 5 yaşındayken okuma ve yazmayı söktüğümü ailem ve akrabalarım yanımda, beni onaylamasa asla kimseye inandıramayan birisiyim.

One thought on “Programlama Dili Ögrenmek İçin Neler Yapıyorum ?

  • 28 Mart 2017 tarihinde, saat 13:32
    Permalink

    Güzel bir yazı bu arada sitenizi beğendim güzel bir tasarım..

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir